sellele minule, keda siin viimati 10 kuud tagasi nähti

Ära muretse. On hull, läheb veel hullemaks, läheb paremaks. 10 kuu pärast oled sa ikka veel elus. Aga hoopis ühes teises elus.

See jalg saab peaaegu korda. Mitte kohe. Gonna be wayyyyy worse! Natuke enne jõule torkab sulle skalpelli otse kanna alla üks liiginnukas kirurg, kelle konsultatsioonile sa pahaaimamatult lähed. See lõikus-konsultatsioon rikub ära pikaks ajaks kogu su elu. Jõulud veedad sa karkudel, turses pakitseva jala ja salapisaratega, sest kargud ei ole ju nii hullud ja head tüdrukud ei hala. Ainus koht, kus on hea olla, on see imeline rõdu. Aga sinna minemine võtab terve veerandtunni, nii et paki ennast sisse, võta termos ja raamat. Sa hakkad sellest jahedast olemisest hiljem isegi puudust tundma. Nii nagu sa tunned puudust kõndimisest, sellest ainsast endaga veedetud ajast, mis sind terve mõistuse juures hoiab.

Novott ja nii see elu läheb, kargud annad hiljem ära, aga käia ikka ei saa, kümned arstid ja lõpuks jõuad ikka tasulisse ja lõpuks ei saa ikka midagi. Veel 10 kuud hiljem ei saa sa päriselt kannale astuda, aga lonkamine on saanud osaks sinust. Teised näevad, ise ei saa arugi. Ja kui sa väga tahad, võid ju ise välja nuputada, mis sul viga. Arstid ei tea, saa juba aru!

Voldemar tuleb sulle ikka meelde ja jääbki tulema. Nutad maal seal põõsas, mille alla ta maetud on, ära kõik oma süümepiinad ja mõtted, mida kellelegi teisele rääkida ei saa. Aga igatsus on päris. Sa pea et tunned tema käppi ümber oma kaela. See on üks osa, miks on raske lahkuda sellest imearmsast üürikodust. Voldemar jääb sinna. Rõdul kahekesi poiste kooli saatmised ja peale seda peegli ees teineteise kaisus tantsimised – üheski tulevases kodus ei ole enam ühtegi mälestust sellest sõbrast. Üksildastel inimestel võivad olla kasside vastu väga suured tunded.

Matu ja Miu on küll ülivahvad seltsilised, aga natuke pöörased kõiges, mis puudutab juhuslikke õuelipsamisi. Note to self – ära lase neid jaanipäeva ajal vabalt õue madistama, ükskõik, mida sulle ka ei räägita kasside õiguste piiramisest jne, sest sa ei kuula oma südamehäält ja lased ikka. Päästad valla džinni, mida tagasi purki ei pane. Mõne kassi jaoks nähtavasti on õueelu nii paeluv, et ta kättemaksuks toas hoidmise eest kõik voodid täis pissib ja 24/7 karjub. Matu sõidab augustis peale protestiks nädal aega kadunud olemist vanaisa juurde elama. Vanaisa käib seal jalutamas oma posu kasside ja ühe koeraga. Kõik on õnnelikud, aga sinu hinges on jälle üks auk ja küsimuste karussell – mis hetkel sa tegid kõik valesti ja mida annaks teha, et kõike õigeks muuta. Aga ei annagi ju. Matu on imeline hiigelkasvu paimaias kass ja ta on läinud. Ta elab maal, sest ta on seal õnnelik, ta ei olnud sinu juures õnnelik. Veel üks kass, kellega sa kõik pekki keerasid. Ja Miu vajab hädasti kellukest kaela tilisema, sest ta üritab tõestada, et ta on vajalik ja toob maja ette hunnikutes hiiri ja linde. Sul on neist kahju ja sa tunned, et see on juba kolmas kass, kellega sa õigesti toimida ei ole osanud.

Nagu lastest oleks veel vähe. Nendega on alati tunne, et tee, mis sa teed, aga midagi pidid sa teisiti tegema. Teised ju teevad ja kõik on kaunis. Sina teed ainult paska. Ilusaid hetki on ka, oi kui ilusaid ja oi kui erilisi. Aga suure osa ajast tunned, et sa ei jaga biiti. Ega sa ei jagagi. Aga nägu tuleb teha, et leiduks keegigi, kes vaataks et tema ju teeb ja kõik on kaunis.

Ja vaatajaid jagub. Maja saab valmis mais. Õigemini ei saa, üldse ei ole see valmis, see maja. Sellele mittevalmimisele eelneb kahekuune periood 30 ruudu peal rongijaamas. 2 last, 2 kassi, 2 neurootilist lapsevanemat. Hiljem, kui tagasi mõtled, siis neid nähvamisi ja lämmatavat üksteise peal, küljes ja otsas elamist ei mäletagi. Mäletad, et sa teadsid peast, mis kell rongid väljuvad mõlemalt poolt perrooni, mäletad neid öid kui ehmatasid üles Matu ja Miu hiirejahi peale ja mäletad, et sõitsid edasi-tagasi kooli ja trennide vahet nagu süstiktakso. Mäletad, et sa olid kõik, mida sa alati vandusid, et sa kunagi olema ei hakka.

Ja siis tuleb see elu. Kolimine majja, kus vettki sees ei ole. Midagi nagu on, sest seinad on ümber, aga kõik.kuradi.asjad.on.puudu. Suur mure on, sest raha ei ole, oskusi ei ole, aega ei ole. Kõik keerleb ja tiirleb ja sa ei taha keerelda ja tiirelda. Tahad pugeda teki alla, võtta klaasi veini ja raamatut lugeda. Sest neid sa loed palju oma järgnevas elus. Raamatu sisse hakkad sina peitu minema, sest internetti sa enam ei usalda. Internett teeb kanaajuks ja see on sulle ühtlasi ka kohutavalt kahjulik – vahtida reportaaže teiste õnnest nõretavatest päiksepaistelistest õueskäikudest samal ajal kui sa ise, põlved valusad, kolmandat päeva põrandal roomates parketti paned. Kuigi sa ei oska parketti panna. Ja sa ei jaksa parketti panna. Üldse midagi ei jaksa. Kuum dušš küünlavalgel (päris palju hiljem, kui soe vesi sees), teki alla ja raamat, nii kaua kui pilt läheb eest. See on su teema, aasta teema. Aastatel ikka on teemad nagu muusika-aasta ja mereaasta ja.. sinu tekialla kaevumise aasta nimetati hämmastaval kombel üleriigiliselt raamatukoguaastaks. Fakt, mille taha, alla ja sisse end peita, here you go.

Ahh, nii depressiivne tundub see kõik? Noh, ongi. Te teete kahekesi seda kõike, mida te ei plaaninud kunagi teha ja te teete seda koos kõikide nende inimestega, kellel pole aega tulla. Nad käivad kõik viivuks (mõne üksiku erandiga), nendivad et kuradima keeruline on ja lähevad sinna, kust tulid. Pintslitõmbed jäävadki poolikuks. Elektrit ei saa teha, sest torumees ei ole käinud, torumees ei tule, sest nõrkvoolumehed pole veel tulnud ja need, kes tulevad, võtavad teilt ära kogu raha, mida teil kunagi ei olnud. Sõbrad ei saa tulla, sest neil on uued sõbrad või on nad parasjagu armunud või ei olnudki nad üldse sõbrad. Ja sina aina istud siin, teed asju, mida sa ei plaaninud teha, energiaga, mis sul pool aastat tagasi otsa sai. Ja keegi ei ole süüdi ka, elu jälle juhtub.

Aga asjade ilusa poole pealt, siis mõnda asja sa siiski enam kunagi tõesti ei tee. Su lapsed on 100 prossa iseliikuvad, iseseisvad ja peaga inimesed. Toovad ainult rõõmu koju. Väiksem siseneb vägagi edukalt koolimaailma ja suurem jätkab oma spordimehe toimekat elu. Ka rahvatants kuulub nüüdsest ta programmi ja see rõõmustab sind, sest ka sina tantsiks neid ilusaid kujundeid, kui su jalg ei oleks katki. Igatsus. Aga oma laps tantsupeol on siiski rohkem, kui mitte kedagi tähtsat tantsupeol, nii et võtad sellegi.

Sul hakkab jälle meenuma, miks oled merelaps. Mere ääres istumisest saab jälle sinu hingetoit. Need Lussuliiva hommikud on sinu, sinu ja ainult sinu ja sa võid kinnisilmi end lihtsasti sinna tagasi unistada, sest see nendele hommikutele ainuomane rõõm elamisest on lihtsalt nii sinu sisse sööbinud. Kastesed ämblikuvõrgud teevad sind õnnelikuks. Lihtsad asjad, sest suuri enam justkui ei ole.

Ja nii lihtsalt ongi. Sa oled rõõmus, aga ei tea päriselt mille üle. Oled kurb, aga ei leia seda üht ja ainumat asja, miks. Kõik on udu ja kaos ja mitte midagi ei ole, samas kui kõik on korraga. Ja mitte kuskil sina asu ei saa, sest kui oma eluga tundub, et võiks isegi rahul olla, siis maailm on täiesti tagurpidi. Koroona, sõda, elektrihinnad ja kütus – endist enam tagasi ei tule, mida oodata, ei tea.

Seega, Mineviku Mina, tea seda: läheb veel hullemaks, palju hullemaks. Aga sa harjud ära.

Ühel päeval oled sa oma uues maja, kus tegemata asjade nimekiri sind igal hetkel saadab ja see ei loe, sest sa tead, et sa saad vaid ühe sammu korraga. Ühe sammu, oma vigase jalaga, sest see on kõik mis sul on. Ühe sammu haaval, sest sul on see võimalus, elada omas kodus. Isegi, kui sa ei tea, mis tuleb homme, isegi kui sa ei tea, kuhu oled teel.

Sa tead, kus sa oled ja see on piisav.

2 kommentaari “sellele minule, keda siin viimati 10 kuud tagasi nähti

  1. Virtuaalne pai sulle!
    “Üksildastel inimestel võivad olla kasside vastu väga suured tunded.” Oo jaa. Mõtlesin sellest just mõned päevad tagasi, kui meie kolmas kass surma sai ja oma silmad peast nutsin (ja mõtlesin, et mida kõike ma oleks saanud teisiti teha, et ta oleks ellu jäänud). Ja ükskord kui kuskil standupis oli nali, et kui naine ütleks mehele, et armastab teda rohkem kui oma kasse, et vot see oleks alles midagi. Mhmm.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s